EKONOMİ
Giriş Tarihi : 08-08-2022 21:14

Rekabet Kurulu’ndan Yemeksepeti’ne Ceza

Rekabet Kurulu, online yemek siparişi-servisi platformu Yemeksepeti’ne rekabeti ihlal ettiği gerekçesiyle 428 bin liralık para cezası verdi..

Rekabet Kurulu’ndan Yemeksepeti’ne Ceza

Rekabet Kurulu, online yemek siparişi-servisi platformu Yemeksepeti’ne rekabeti ihlal ettiği gerekçesiyle 428 bin liralık para cezası verdi.
Rekabet Kurulu, Yemek Sepeti Elektronik İletişim Tanıtım Pazarlama Gıda San. ve Tic. A.Ş. hakkında yürütülen soruşturmaya ilişkin nihai kararını açıkladı. Rekabet Kurulu internet sitesinden yapılan duyuruya göre, Yemek Sepeti’nin, ’En Çok Kayrılan Müşteri Şartı’ (MFC) uygulamaları ile rakip platformlarda daha iyi/farklı koşullar (fiyat, indirim, promosyon, menü içeriği, ödeme şekli, gönderim bölgesi ve limiti gibi) sunulmasını önlemesinin ilgili pazarda dışlayıcı etkiler doğurduğu, bu nedenle anılan teşebbüsün söz konusu uygulamalarının 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesi kapsamında kötüye kullanma teşkil ettiğine karar verildi. Kurul, şirkete bu nedenlerden dolayı 427 bin 977 lira idari para cezası verildiğini bildirdi.

AdminAdmin