Amerika'nın Colorado eyaletinde çoğunluğu et ambalajlama ve dağıtma fabrikasında çalışan Somali'li göçmenlerden oluşan yaklaşık 190 işçi kendilerine fabrika tarafından namaz izni verilmediği için yaptıkları eylemden sonra işten kovuldular.

Yaklaşık iki yüz işçi kendileri adına fabrika yönetimi ile görüşen Amerika- İslam İlişkileri Konseyi ( CAIR) ile beraber protesto eylemlerine katıldılar.

EYLEME KATILAN KOVULDU

CAIR sözcüsü Jaylani Hussein, kendilerine namaz için izin vermeyen fabrika yönetimi protesto etmek için işe gitmeyen ve protesto eylemine katılan yaklaşık iki yüz işçiden bazılarının işe geri dönebildikleri ama büyük çoğunluğunun işten kovulduğunu söyledi.

Bazı işçiler ismi Cargill olan fabrikanın işçilere namaz kılmaları için izin verme konusundaki kurallarını değiştirdiğini söylediler.

NAMAZ İZNİ MOLADAN KESİLİYORDU

Daha önceleri bazı işçiler farklı zamanlarda üretim işleminin aksamaması için fabrika tarafından tahsis edilen namaz odasında farklı vakitlerde namaz kılabiliyorlardı.

Denver Post gazetesine göre daha işçilere namaz için beş on dakika arası bir izin verildiği ama verilen bu iznin otuz dakika olan öğle arasından kesiliyordu.

Ama işçiler için namaz kaçırmanın işlerini kaybetmen daha kötü olduğunu söyleyen CAIR sözcüsü Hussein fabrika yönetimimin işçilere eğer namaz kılmak istiyorsanız eve gidin dediğini söyledi.

Cargill ise yayınladığı açıklamada, Nisan 2009 yılında tüm işçilerimizin namaz kılmaları için inşa edildiğini ve inşa edilen namaz alanın şu an bile vardiya esnasında işçiler tarafından kullanıldığını söyledi.

KOVULANLAR ARASINDA 10 YILLIK ÇALIŞANLAR VAR

Russıa Today ise fabrikanın Cargill'in işçilere ile konuyu tartışmak için yaptığı girişimlerden sonra kovduğu belirttiğini iddia etti. Kovulan işçilerden bazılarının 10 yıldan fazladır fabrikada çalışmaktaydılar.

CAIR şirket ile bazı konularda feragat edeceğini umduğu görüşmeler yaptığını söylemesine rağmen Cargill şirketinin politikasına göre sözleşmesi bitirilen işçilerin altı ay boyunca şirkete tekrar iş başvurusu yapamayacaklarını söyledi.

Şirket saati 14 dolar olan yaklaşık 2,000 işçi çalıştırıyor

TÜRKİYE GAZETESİ