Konya’nın Ereğli ilçesinde bahçe sahipleri satamadıkları kirazları yola döküp eylem yaptı, araçların geçişine izin verilmedi.
Ereğli’de beyaz kiraz üreticileri, bölgede bulunan fabrikaların kiraz alımını durdurması nedeniyle zor günler geçiriyor. Ellerinde tonlarca kirazın kaldığını söyleyen üreticiler, kirazları yola döküp eylem yaptı. Kirazları döktükleri yolu da trafiğe kapatan üreticiler, yetkililerden yardım istedi. Üreticiler, seslerinin duyulmasını aksi takdirde daha büyük eylemler yapacaklarını söyledi. Bölgenin geçim kaynağının sadece kiraz yetiştirmek olduğunu ifade eden üreticiler, "Yetkililer vatandaşı düşünsün, eğer vicdanları varsa bizi görsünler. Dökülen kirazlar el emeği, alın teridir. Bizden korkmuyorsanız Allah’tan korkun" diye konuştu.
’’ÇAREMİZ TÜKENİYOR’’
Üreticiler ile birlikte eyleme katılan Yıldızlı Mahallesi Muhtarı Tevfik Özkubat ise, "Fabrikalar alımı durdurdu. Bir de dün gece esen lodos yüzünden ciddi anlamda zararımız oldu. Gerekli kişilerle görüştük. Üreticimize engel olamıyorum, derdimize çare bulunmazsa yolu kapatmaya devam edeceğiz" dedi.
Bahçesinde kiraz üreten emekli vatandaş Ahmet Hırdan ise, "Bebek gibi bakarak büyüttüğümüz kirazlarımız alıcısı olmadığı için dalında kaldı. Lütfen derdimize çare bulun. Gübre ve ilaç borcunu ödeyemiyoruz. Dalda kalan malın fiyatı yaklaşık iki milyon lira. Kirazımız bozulmak üzere, vakit kaybetmeden çare istiyoruz" diye konuştu.
Önlem alınmadığı takdirde bölgede bulunan binlerce ağacın kesileceğini kaydeden Hırdan, "Üreticiler olarak sürekli geriye gidiyoruz. Artık çaremiz tükeniyor. Fabrikalar üreticilerin yüzüne bile bakmıyor. Beyaz kirazın da raf ömrü olmadığı için farklı pazar arayışlarımız olmuyor" şeklinde konuştu.