Geçtiğimiz Ağustos ayında yapılan Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük doğalgaz keşfinin ardından, sürece dair yeni açıklamalar yapıldı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından sonra yaptığı değerlendirmede Karadeniz'de Fatih sondaj gemisinin keşfettiği toplam 405 milyar metreküp doğal gaz rezervinin Türkiye için çok önemli olduğunu vurgulayan TOBB Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi Başkanı ve Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem; "Türkiye'nin hızlı büyümesi ve artan refah seviyesi ile birlikte giderek yükselen enerji ihtiyacının yerli kaynaklardan karşılanması ve bu yolla cari açığın önemli ölçüde kapatılması, ülkemiz ekonomisi ve ithalata olan ihtiyacın azaltılması açısından en önemli unsurdur. Bu keşfin arkasında son dönemde oluşturulan 'Milli Enerji ve Maden Politikası' ile TPAO'nun açık deniz aramaları konusunda oluşturduğu kapasite bulunuyor." dedi.

 

TOBB Türkiye Petrol ve Petrol Ürünleri Sanayi Meclisi Başkanlığının yanı sıra Shell Türkiye Ülke Başkanlığı görevini de üstlenen Ahmet Erdem; "Son yıllarda yenilenebilir enerji üretiminin ve buna bağlı olarak enerji tüketimindeki milli payın da arttığını görüyoruz. Enerji üretimin yerli kaynaklardan karşılanabilmesi ülkemiz ekonomisi ve ithalata olan ihtiyacın azaltılması açısından en önemli unsur. Bu keşif ardından başlayacak olan üretimle birlikte ülkemizin cari açığının oluşmasında en önemli gider kalemlerinden biri olan enerji ithalatı ciddi oranda düşecektir." ifadelerini kullandı.

 

Tarihimizin en önemli doğalgaz keşfinin Türkiye için çok faydalı sonuçlar doğuracağını da belirten Ahmet Erdem; "Başta Cumhurbaşkanımız, bu süreçteki Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlarımız olmak üzere Türkiye'deki arama faaliyetlerimizdeki ortağımız Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı yönetimi ve çalışanlarını, ülkemize ve milletimize bu sevinci ve gururu yaşatan kurumlarımızın tüm mensuplarını, süreçte emeği ve katkısı olan herkesi gönülden tebrik ediyor, başarıların devamını diliyoruz." dedi.