DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Mustafa Ak
Mustafa Ak

BİR ZEMHERİ AKŞAMI

Zemheri; malum kara kış demek. Bu yıl soğuğu ve kışı özledik desek yeridir. Salgın var, yasak var ama evlerde hepimiz beyaz örtüye hasret kışı bekledik. Yazının yazıldığı gün 17 Ocak 2021 geçen hafta bugün ilkbahar gününü yaşıyordu Bozkırımız.

   İnsanoğlunun da hali böyle kendiyle bir dargın bir barışık.. Ahenkle yağan karı görenler keyifle hemen telefonlara sarılıyorlar. Hatta bir gün evvelinde Twetter'da “Herkeste kar var biz İç Anadolu’da kara hasretiz TV’den İzmir’in karını izliyoruz” paylaşımlarını tebessümle okumuştum. Sonra Rabbimin rahmeti ve bereketi Sivri Tepesi'ni beyaza boyuyor. Herkes ruh haline göre ya elinde kahve dışarıyı izliyor ya da TV izliyor. Çocuklar ilk defa kar görmüşçesine mutlu. Aklıma sokaklarda yaşamak zorunda kalan evsizler geliyor. Bir gün bizimde orada olmayacağımızın garantisinin yokluğu beyaz gecede ürpertiyor insanı.

  Tabiki kar demek, okul tatili demekti. Şimdilerde yağan karın tadı da yok. Çocuklarımızın Bozkır Kaymakamlığı'ndan gelen tatil müjdesini sosyal medyada paylaştığı o eski  günler geliyor aklıma. Hatta hızını alamayanlar ve etkileşim delileri Kaymakamlık adına sahte fotolar paylaşılıyordu. "Direkler yıkıldı elektrik ne zaman gelecek?" sözleri,  "hocam evde elektrik yok sınava nasıl hazırlanacağız?" sözleri ile sarmaşdolaş olmuş zihnimde dolaşıyor şimdi. Böyle havalarda  adama bir hüzün çöker, şairlik hissi kabarır eloğlunun. Gerçi şairliğin de o gizemli büyüsü kalktı ya, sosyal medyada herkes şair şimdi. Karın güzelliği unutturdu yok Whatsapp bilgileri çalıyordu çırpıyordu hikâyelerini. Kara karşı arabesk ruhumuzla bulduğumuz şarkıları yine malum sosyal medyalarda paylaştık.

     İnsanoğlu bir garip varlık; ama gariplikleri ile sevmek veya sevmeyi bilmek gerek. Zaten o yüzden olmuyor mu üç ayda kapıyı vurup çekip gitmeler "psikolojim bozuldu!" deyip nice zorluklar ile kurulmuş yuvayı yıkmalar. Sevmeyi de, sevdiklerimize tahammülü de elden bıraktığımız için bütün bunlar!. Şahsen ben dahi yapamadım. Yapan büyüklerime her daim gıpta içindeyim. Hafta sonunun ilk gününde yani Cumartesi -artık günlerinde hesabını unuttuk ya-Gönül Dağı'nı izliyoruz. Hevesi kursağında kalanların hikâyesini, bir bozkır masalını. O masalın içinde kendimi buluyorum ya , neyse o başka bir yazının hikayesi. Evvelki yıl saydım en az 70 kişi Bozkır'dan Beyşehir’e festival izlemeye gidiyor. Hani diyorum ki Gönül Dağı oyuncularını “Suyu Sert İnsanı Mert” hakiki Bozkır'a getirsek bir gün. Buraya da Beyşehir’den 70 kişi gelse çok güzel olmaz mı?

Neyse.....

İnsanın yarasına gönlüne merhem sağlam dostu, sevdiği ve sevenleridir.

Rabbim bizleri istikametinden ayırmasın. Selam ve dua ile….

 

 

 

 

Mustafa AK

Bozkır Anadolu İmam Hatip Lisesi Tarih Öğretmeni

mstfknyali@gmail.com

NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Şehir içindeki Nekropol, Kral Mezarları; odunluk, depo, otopark, ekmeklik olarak kullanılıyor
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
G20 Erdoğan, Putin ve Obama Caps
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA