Mükremin Kızılca
Mükremin Kızılca
Giriş Tarihi : 26-06-2016 11:06

HZ MUHAMMEDİN DAVET MEKTUPLARI


Peygamberimiz a.s. Allahtan bu görevi alır almaz bulunduğu belde halkını bir tepede toplamış ve onlara İslam’ı ve onun kutsal kitabı Kur’an’ın  o ana kadar inen ayetlerini bildirmiştir.
Cerir, Abdü-’l Melik b. Umeyr- Musa b. Talha- isnadıyla Ebû Hü-reyre (r.a.)nin şöyle dediğini anlatır: “Akrabaların olan Aşiretini uyar!” (Şuâra 214) ayeti indiğinde Nebi (s.a.v.) Kureyş kabilesini davet etti. Onların küçük büyük hepsi geldiler. Nebi (s.a.v.) onlara: «Ey Ka’b b. Lüey oğulları! Kendinizi ateşten kurtarın. Ey Abdil Menâf oğulları! Kendinizi ateşten kurtarın. Ey Hâşim oğulları! Ken¬dinizi ateşten kurtarın. Ey Abdül-Muttalib oğullan! Kendinizi ateşten koruyun. Ey Fatıma kendini ateşten koru Çünkü ben sizin için Allah katında yapabilecek bir şeye malik değilim. Ancak sizinle bir akrabalık var ki ben onu akrabalık bağı ile bağlayacağım.»
Bununla da kalmamış etrafta duyduğu tüm valilere ve devlet başkanlarına mektuplar göndererek onları İslam’a çağırmıştır.
Hristiyan İmparatorlara Davet Mektubu
Bizans İmparatoru Heraklius'a Gönderilen Mektup
Hz. Muhammed (sav)'in, Bizans İmparatoru Heraklius'a gönderdiği mektup da Ehl-i Kitab'a yapılacak davette Kuran'dan ayetlerin kullanılmasının gerektiğini gösteren hikmetli bir örnektir. Peygamber Efendimiz (sav), mektubunda daha önce aktarılan Al-i İmran Suresi 64. ayetini, yazarak tebliğ yapmıştır.
Bismillahirrahmanirrahim, Allah'ın kulu ve elçisi Muhammed'den, Bizanslıların büyük reisi Herakliyus'a: 
“Selam hakikat yolunu izleyene (olsun)! İlave edeyim ki, seni bütün olarak İslam'a davet ediyorum. İslam'ı kabul et ki felah bulasın. İslam'ı kabul et ki Allah değerini iki kat artırsın. Ama eğer kaçınırsan, tebaanın günahı da senin üzerine yüklenecektir. Ve siz, ey Kitab-ı Mukaddes'in insanları (Ey Ehl-i Kitab!) sizinle bizim aramızda aynı olan bir söze doğru geliniz ki biz ancak Allah'a taparız, O'na hiçbir şeyi ortak koşmayız ve aramızda kimse kimseyi, Allah'ın dışında sahip (Rab) edinmez. İmdi, eğer kaçınırlarsa, şöyle deyiniz: Şahit olun biz Müslümanlardanız (Allah'a teslim olanlarız).” 
       Habeşistan Necaşisine Gönderilen Mektup
Hz. Muhammed (sav)'in Habeşistan kralı Ashama'ya hitaben yazmış olduğu mektup, Müslümanların Hıristiyanlara bakış açısını göstermesi açısından son derece önemlidir. Ashama, Hz. Muhammed (sav)'in mektubunun ve Müslüman elçilerle yaptığı konuşmaların sonrasında ülkesine sığınan Müslümanları koruyan bir politika izlemiştir. Peygamberimiz (sav), mektupta şöyle buyurmuştur:
Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla, Allah Resulü Muhammed'den Habeş Necaşisi Ashama'ya
Kendisinden başka İlah bulunmayan gerçek hükümdar, mukaddes, selam, koruyucu, kurtarıcı olan Allah'ın övgüsünü sana iletirim. Tasdik edip şehadet ederim ki; Meryem oğlu İsa Allah'ın ruhu ve kelimesi'dir. Kendisine dokunulmamış Meryem'e nasip edilmiştir. Böylece Meryem İsa'ya hamile kalmış, Allah Teala da ruh ve nefesinden olmak üzere Adem'i nasıl yarattıysa onu da öylece yaratmıştır. Seni tek olan ve eşi bulunmayan Allah'a çağırıyorum. O'na itaat konusunda karşılıklı yardıma çağırıyorum. Beni takip et, bana uy ve bana gelen şeye iman et. Muhakkak ki ben, Allah'ın Resulüyüm. Bu nedenle seni ve etrafında bulunan askerlerini Allah'a iman etmeye davet ediyorum. Nasihat ve sözlerim size ulaşınca kabul etmenizi tavsiye ederim. Amca tarafından yeğenim olan Cafer'i yanında az sayıda Müslüman grubuyla beraber sana doğru yola çıkarıyorum. Selam gerçek hidayet yolu üzerinde bulunanlara olsun.
          Putperest Hükümdarlara Mektupları
Peygamberimiz (sav)'in Mısır'da Mukavkıs'a Gönderdiği Mektup:   Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla, Allah'ın kulu ve Resulü Muhammed'den, Kıptilerin büyüğü Mukavkıs'a. Allah'ın selamı hidayet yoluna girmiş bulunanların üzerine olsun. Buna göre ben seni tam bir İslam daveti ile çağırıyorum. İslam'a gir. Sonunda emniyet ve selamet içinde olursun. Bunun karşılığında Allah sana iki defa sevap verecektir. Şayet bundan kaçınacak olursan bütün Kıptilerin günahı senin üzerinde toplanacaktır.
İran İmparatoru Kisra'ya Gönderilen Mektup
Hz. Muhammed (sav) müşrik toplulukların liderlerine gönderdiği mektuplarında onlara sonsuz ilim sahibi Allah'ın tek İlah olduğunu ve kendisinin de o'nun elçisi olduğunu tebliğ etmiştir. Ehl-i Kitap olan topluluklardan farklı olarak müşrik toplumlara yollanan bu mektuplarda yüce Allah'ın varlığı ve birliği ana konu olarak vurgulanmıştır.
Bismillahirrahmanirrahim, Allah Resulü Muhammed'den, İranlıların büyüğü Kisra'ya: 
Selam, hakikat yolunu izleyip Allah'a ve Resulüne iman edenlerin ve Allah'tan başka İlah olmadığına, o'nun bir ve ortaksız olduğuna ve Muhammed'in onun kulu ve Resulü olduğuna şehadet edenlerin üzerine olsun! Seni İslam'ı kabule çağırıyorum. Zira ben, Allah'ın, canlı olan herkesi uyarmak ve ilahi kelamın kafirlere karşı hükmünü tamamlaması için tüm insanlara gönderdiği elçisiyim. Şimdi İslam'a teslim ol ve felaha er. Ama eğer reddedersen, o zaman Mecusilerin günahları da senin üzerine olacaktır.
Mekke döneminde inen Kur'an ayetleri umumiyetle imandan bahseder zira burada genellikle putperestler  yaşamaktadır ama Medine dönemi tam tersidir. Burada Yahudiler ve Hristiyanlar birer koloni olarak mevcuttur. Bu sebeple bu şehirde nazil olan ayetlerde  tebliğin öbür ucunda Ehli-kitab da bulunmaktadır ki bunlar Yahudiler ve Hristiyanlardır.
İşte burada inen surelerde yüzlerce ayet bu iki Sabık Din mensuplarıyla alakalıdır.
Hans- çok ilginç bir durumla karşı karşıyayım Hasan.
Bu ayetlerde neler anlatılıyor bir uzmanıyla konuşmak apayrı bir heyecan veriyor bana.
Hasan- Medine de Nazil olan yüzlerce ayette ana tema Ehl-i kitabı son mesaja davet etmekle beraber  şu konular başlık oluşturabilir, değerli arkadaşım;
1- Ehli Kitabı İslam’a Davet
2- Kabul Edenlerle Alakalı Ayetler
3- Kabul Etmeyenlerle Alakalı Ayetler
4- Yeni Dini Kabul Etmeyenlerle Alakalı Haklar
5- Kabul Etmeyerek Düşmanca Tavır Alanlar
6- Kabul Etmeyerek Dostça Tavır Alanlar
7- Yanlış İnanışlarını Anlatmak
8- Yanlışta Israr Edenlere Son Sözler
Hans- bu konularda ki ayetleri merakla bekliyorum.
Hasan- sana aldığımız Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığınca yayınlanan Kur'an Yolu Adlı beş ciltlik tefsirli geniş meali de okumanı tavsiye ederim.
(Hans ile Hasanın Sohbetlerinden)
 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Şehir içindeki Nekropol, Kral Mezarları; odunluk, depo, otopark, ekmeklik olarak kullanılıyor
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
G20 Erdoğan, Putin ve Obama Caps
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA