Avrupa

Lavrov "Ukrayna'nın teklifine ılımlı bakıyoruz, yanıt hazırlıyoruz"

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Barış görüşmelerinde ilerlemeler var, Ukrayna'nın tekliflerine yanıt hazırlanıyor" dedi.

Lavrov

İstanbul'da taraflar arasında yapılan görüşmeye ilişkin Rusya'dan en üst düzey değerlendirme bugün geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna'nın tekliflerine karşı bir yanıt hazırlandığını duyurdu.

Hindistan ziyareti sırasında konuşan Lavrov, barış görüşmelerinde ilerlemeler kaydedildiğini de söyledi.

Rus Bakan, Kırım ve Donbass'ın durumu ve tarafsızlık konularında Kiev'in "daha fazla anlayış" göstermeye başladığını da kaydetti.

UKRAYNA'NIN TEKLİFİ NEYDİ?

Ukrayna, Dolmabahçe'deki görüşmede Rusya'ya, NATO'ya katılmayacağı ve tarafsız statüsünü koruyacağı yolunda güvence verdi, buna karşılık olarak da garantör ülkelerin de dahil olduğu aşamalı bir güvenlik yapısı teklif etti.

Ukrayna garantör ülkelerin NATO'nun 5. maddesine benzer şekilde hareket edeceği bir uluslararası güvenlik garantisi yapısı da istiyor. NATO'nun 5. maddesine göre; üye ülkelerden birine saldırı olması durumunda diğer NATO ülkeleri yardım etmeli.

Kiev yönetimi Ukrayna'da yabancı ülkelere ait askeri üslerin bulunmamasını kabul etti, Rusya'dan Avrupa Birliği'ne üye olmasına karşı çıkmamasını istedi.

Ukrayna'nın teklifine göre, Kırım'ın ilhakı üzerindeki müzakereler ancak tam bir ateşkes ile başlayacak ve görüşmeler 15 yıla yayılacak.

Donbass'ın statüsü konusundaki görüşmeler ise; bizzat Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında yapılacak.

Heyetlerin üzerinde anlaşacağı barış anlaşması Ukrayna'da referandumda oylanacak.

BBC

AdminAdmin