Avrupa

Zelenskıy: Kırım Tatarları yasalarını Kırım Platformu'ndan önce imzalamalıyım

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Kırım Tatar halkı için önemli olan bir dizi yasayı Kırım Platformu Açılış Zirvesi öncesinde imzalamak istediğini ifade etti.

Zelenskıy: Kırım Tatarları yasalarını Kırım Platformu'ndan önce imzalamalıyım

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, bugün görevindeki 2 yılını değerlendirdiği basın konferansı düzenledi. Basın konferansında Zelenskıy, Ukrayna Parlamentosu tarafından onaylanması beklenen ve Kırım Tatar halkı için büyük önem taşıyan yasa tasarıları hakkında açıklamalarda bulundu.Kırım Tatarları için önemli olan yasa tasarılarını en kısa zamanda imzalamak istediğini belirten Zelenskıy, “Ukrayna Parlamentosu’nun Kırım, Kırım Tatarları, tüm Kırımlılar için büyük önem taşıyan yasa tasarılarını Kırım Platformu Açılış Zirvesine kadar kabul edeceğine inanıyorum. Ben de onları zirveden önce imzalamak istiyorum.” dedi.

18 MAYIS’TA YASA TASARISINI PARLAMENTOYA SUNMUŞTU

Bilindiği gibi, 18  Mayıs 2021 tarihinde Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, 1944 Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü dolayısıyla yayımladığı videoda, “Ukrayna’nın Yerli Halklarına Dair” başlıklı yasa tasarısını Parlamentoya sunduğunu bildirmişti. Yasada Kırım’ın yerli halkının Kırım Tatarları olarak tanınmasıyla birlikte Kırım Tatar Milli Kurultayı ve Kırım Tatar Milli Meclisi’nin halkın temsil organı olarak tanınması bekleniyor.

QHA

AdminAdmin