GÜNDEM

Prof Dr Salim Cöhce vefat etti.

Bir süredir tedavi gören Türk Tarihçiliğinin önde gelen isimlerinden Prof Dr Salim Cöhce aramızdan ayrıldı. Salim Cöhce kimdir, Salim Cöhce eserleri, defin yeri

Prof Dr Salim Cöhce vefat etti.

Karamanlı alimlerden, Ermenek'in önde gelen simalarından İnönü Üniversitesi öğretim üyesi Prof Dr Salim Cöhce 12 Eylül'den bu yana tedavi gördüğü Hacettepe Tıp Merkezi'nde hastalığa yenilerek hayata gözlerini yumdu. 

Acı haber Prof Dr Salim Cöhce'nin sosyal medya hesabından oğlu Ahmet Alparslan Cöhce tarafından paylaşıldı. 

Oğlundan alınan bilgilere göre Prof Dr Salim Cöhce 28.09.2020 Pazartesi günü vasiyeti gereğince Ermenek'te toprağa verilecek.

Prof.Dr. Salim Cöhce hayatı boyunca biriktirdiği eser ve belgeleri Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi'ne bağışlamıştı.

Türk Dilinin ve Anadolu Türklüğün yılmaz savunucusu Cöhce, aşığı olduğu Türk Dil Bayramı ertesinde hayata veda etti.

 

SALİM CÖHCE KİMDİR?

1955 yılında Karaman'ın Ermenek ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. 1980 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü bitirdi. Bu bölümde, Umumî Türk Tarihi sahasında 1982’de master, 1986 yılında doktora derecesini aldı.

1985 yılında okutman olarak Fırat Üniversitesi’ne atandı. 1988’de İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü’ne öğretim Üyesi oldu. Kurucu başkan sıfatıyla bu bölümü eğitim ve öğretime hazırladı.

İnönü Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölümü Başkanlığı görevini de 1990 tarihine kadar sürdürdü. Bir yıl sonra doçent oldu. 1993 tarihinden itibaren üç yıl süreyle bu üniversitenin Kültür, 1997–2003 yılları arasında da Atatürk İlke ve İnkılâpları Araştırma ve Uygulama Merkezi müdürlüklerini yürüttü.

Bu arada, 1995 yılında Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Atatürk Kültür Merkezi asil üyeliğine seçildi. 1997’de profesör oldu.

Başta Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan gibi Türk ülkeleri olmak üzere KKTC, Romanya, Suriye, Hindistan ve Pakistan’da konferanslar verdi.

1998 yılından bu yana Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM), Ermeni Araştırmaları Enstitüsü Yayın Kurulu üyeliğini de yürütmektedir.

Mesleki çalışmalarında yeterli olacak derecede İngilizce, Fransızca ile Farsça biliyor. 

 

PROF. DR. SALİM CÖHCE ESERLERİ:

Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi I, Elazığ 1992

Türk İnkılâbı ve Atatürk İlkeleri, Elazığ 1993

Türk Tarihine Giriş, Elazığ 1995

Dehli Türk Sultanlığı Tarihi, Malatya 2001

Gurlular Devleti Tarihi.

Türk İstiklâl Mücadelesi ve Hindistan       

Günümüzde Pontusçuluk Faaliyetleri     

Türk Ermeni İlişkileri Bibliyografyası