Orta Doğu

Sadece 15 km kaldı

TSK'nın Afrin'de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı 47. gününde başarı ile devam ediyor. Şeran beldesi de PYD/PKK’lı teröristlerden temizlendi. Afrin Merkez'e sadece 15 kilometre kaldı.

Sadece 15 km kaldı

Zeytin Dalı Harekâtı’nda 46. gün geride kaldı. Afrin önündeki kritik Cinderes belde merkezinin etrafındaki stratejik noktalar havadan ve karadan bir bir vurulurken TSK ve ÖSO, Afrin’in Harabat Çaranlı, Çaranlı ve Şirkan köylerini de PYD/PKK’lı teröristlerden temizleyerek Şeran belde merkezini de teröristlerden temizledi.

ACI HABER GELDİ

17 kilometre derinliği ulaşılarak sınır kentlerine yönelik füze menzilinden çıkılan ve 700 kilometrekare alanın kontrol altına alındığı harekâtta, terörden temizlenen noktalardan Afrin merkeze yaklaşık 15 kilometrelik mesafe kaldı. Toplam 2 bin 878 PKK/KCK/PYD-YPG ve DAEŞ üyesi teröristin temizlendiği harekatta sekiz askerin şehit olduğu çatışmada yaralanan Uzman Onbaşı Fuat Demir (24) dün tedavi gördüğü hastanede kurtarılamayarak şehit oldu.

 

147 NOKTA TEMZİLENDİ

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında TSK ve ÖSO, Afrin’in kuzeydoğusundaki Şeran beldesine bağlı Harabat Çaranlı, Çaranlı ve Şirkan köylerini terör örgütleri YPG/PKK-DEAŞ’tan kurtardı. Çevresindeki köy ve stratejik noktaların alınmasıyla TSK ve ÖSO güçleri Şeran belde merkezini de hedefine aldı. Çatışmaların ardından Şeran Beldesi de dün öğle saatlerinde terör unsurlarından arındırıldı. Böylece Meydanköy Barajı’nın yakınındaki Şeran belde merkezi de terörden arındırılmış oldu.

Afrin, bir ilçe merkezi ve Raco, Bülbül, Şeyh Hadid, Cinderes, Şeran ve Mabatlı olmak üzere altı belde merkezinden oluşuyor. TSK ve operasyonlara destek veren ÖSO güçleri, harekâtın başından bu yana YPG/PKK-DEAŞ’ın işgalindeki Afrin’de 4’ü belde merkezi olmak üzere toplam 147 bölgeyi kontrol altına aldı.

17 KM DERİNLİK

Zorlu kış koşullarına ve arazi yapısına karşın başarıyla sürdürülen harekatta önüne çıkan engelleri tek tek aşan TSK ve ÖSO, Türkiye sınırından itibaren 17 kilometre derinliğe ulaştı. Bu derinliğe ulaşılması ile birlikte teröristlerin Kilis ile Hatay’ın ilçelerini hedef alan roket saldırıları sonlandırılmış oldu.

Terör örgütü PYD/PKK’nın, Afrin kent merkezi kadar önemli gördüğü, TSK ve ÖSO tarafından kuşatılan Cinderes beldesi yakınlarındaki hedefler de ateş altına alındı. Öte yandan terör örgütünün Cinderes’e 2 bin kişilik silahlı güç ve mühimmat gönderdiği öğrenildi. Teröristlerin, canlı kalkan olarak kullanmak istediği sivillerin beldeden çıkmalarına izin vermediği öne sürülürken AA’nın insansız hava aracı (İHA) ile çektiği görüntülerde geniş tarım arazileri ile çevrili beldenin büyük ölçüde boşaltıldığı görüldü.

Haber 7