Çii’nin portresini kaldırdılar

Oxford Üniversitesi, Arakan'daki Müslümanlara yönelik katliamlara göz yuman Myanmar lideri Aung San Suu Çi’nin portresini asılı olduğu salondan kaldırdı.

Çii’nin portresini kaldırdılar
Bu içerik 946 kez okundu.
Advert

Oxford Üniversitesi St Hugh's College, yeni yarıyılın başlamasına sayılı günler kala Aung San Suu Çii’nin bina girişinde asılı olan portresini depoya kaldırdı. Portrenin yerine Japon sanatçı Yoshihoro Takada’nın üniversiteye bir süre önce hediye ettiği tablo kondu.

Nobel Barış Ödülü sahibi Suu Çii, 1967 yılında St Hugh'da felsefe, siyaset bilimi ve iktisat eğitimi almış, bir yıl sonra yine burada siyaset bilimi dalında yüksek lisansını tamamlamıştı.

St Hugh's College konuyla ilgili açıklamasında, ay başında yeni bir tablo aldıklarını ve binanın ana girişinde bir süreliğine bu tablonun sergileneceğini duyurdu. "Aung San Suu Çi’nin resmi bu sırada güvenli bir yere taşındı"denirken tablonun kaldırılmasının Arakan'daki krizle bir bağı olup olmadığı belirtilmedi.

Kaldırılan portre Çinli sanatçı Çen Yaning tarafından 1997 yılında yapılmıştı. Aung San Suu Çi'nin eski eşi tarihçi Michael Aris'e ait olan portre Aris'ten üniversiteye miras kalmıştı.

KAYNAK: DEUTSCHE WELLE
Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Batı ağır ağır çöküyor, Avrupa’nın huzuru yok!
Batı ağır ağır çöküyor, Avrupa’nın huzuru yok!
Katalonya referandumundan ilk sonuçlar açıklandı
Katalonya referandumundan ilk sonuçlar açıklandı