KİTAP

S.S.C.B Özel Harekâtçısı Türk Halkının Kahramanı Oldu kitabı Moskova’da yayımlanacak.

RUS YAZARIN İMZASIYLA RUSYA’DA İBAD HÜSEYNLİ İLE İLGİLİ BİR KİTAP YAYIMLANACAK “S.S.C.B Devrinin Özel Harekâtçısı Türk Halkının Kahramanı Oldu” adlı kitap, Moskova’da yayımlanacak.

S.S.C.B Özel Harekâtçısı Türk Halkının Kahramanı Oldu kitabı Moskova’da yayımlanacak.

İşte kitaptan bazı bölümler:

Kitabın başkahramanı İbad Hüseynov, elbette gerçek bir kahraman ve şimdi siyasi çalışmalar yürütüyor. İbad Hüseynov, Azerbaycan’ın Karabağ  bölgesinde doğmuş, askerlik hizmetini ise S.SC.B devrinde Amur Eyaletinde tamamlamış. Bu kitabı okuyanlar, onun niçin Türk Halklarının ve Türk Dünyasının kahramanı olduğunu anlayacaklar...

….

İbad, ertesi gün Karabağ’ın merkezine, Stephanakert ‘e(Hakendi) gidecekti.  Ehliyet kursunu tamamlamıştı ve artık sürücü belgesini alması gerekiyordu.

Babası endişesini dile getirdi:

-Oğlum, Stephanakeret’e gitmesen iyi olur! Orada mitingler düzenleniyor, şimdi durum tehlikeli…

İbadı’ın ağabeyi duruma müdahale etti:

-Bırak gitsin. Benim arkadaşım Jora, sürücülük mektebinde öğretmen olarak görev yapıyor. O, İbad’ın sürücü belgesini almasına da; onun sağ salim yola çıkmasına da yardım eder.

Jora gerçekten de İbad ve dostlarını karşıladı ve onların sağ salim geriye dönmeleri için, otobüse kadar eşlik etti.

….

İbad, Amur’daki askeri birliğin komutanını bir şekilde etti ve bu nedenle onu inşaat birliğine değil, savaş eğitimi veren muharip birliğe gönderdiler. Artık orada profesyonel savaş eğitimi alacaktı. Böylece Amur eyaletindeki askerlik görevini yapmaya başladı. Birliğin komutanı Esen Topoyev idi. Topoyev, sonradan o, Kırgızistan’ın savunma bakanı oldu.

İbad S.S.C.B Ordusundaki askerlik görevinden, Karabağ’daki olayları protesto ettiği için,  erken terhis edilerek, 1990 yılında memleketine döndü. O, askerlik hizmetini bitirip Karabağ’a döndüğünde, artık oradaki durum günbegün kötüleşiyor, gerilim gittikçe artıyordu.

İbad Hüseynov, gönüllülerden oluşan bir keşif birliği kurdu. Bu birliğin komutanı olarak gönüllü askerleri eğitti. Operasyonlara gitmeden önce, askerlerine kesin talimatlar veriyordu:

-Silahsız ve savunmasız insanlara, çocuklara, kadınlara, kızlara el kaldırırsanız, sizi önce ben kurşunlarım!

Bir gün Ankara’dan telefon geldi:

-Sizi, Cumhurbaşkanı Erdoğan kabul edecek, sizi görüşmeye davet ediyoruz...

Bir gün Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından bir telefon geldi:

-İbad Bey, sizinle Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev görüşecek…

…..

Kitap’ta İbad Hüseynov’un Karabağ’daki mücadelesi ve geçtiği savaş merhaleleri ile Karabağ savaşında günyüzüne çıkmayan hakikatler de yer alıyor…   

HABER/RESİM: İmdat Avşar