EbaBekir Cambolat
EbaBekir Cambolat
Giriş Tarihi : 29-10-2014 17:14

Ermenek Hangırda?

 

 

Burada ilk yazıma böyle başlamayı istemezdim. Aslında  siyasi olmasın bölgesel olmasın diyordum.  Bu konu ve bu başlıkla üzülerek yazıyorum. 

HANGIRDA=Nerede demektir.

Ermenek Hangırda?

   Biz Ermenekliler memleketimizi sorduklarında büyük sorun çekeriz.Tam bir bölgemiz ilimiz yoktur. Çoğu insan tanımaz. Sorar dururlar. Hatta Ermenistan bile anlayan olur. 

Kimisi "Konya Karaman mı?" der delirtir. Hatta "Ne farkeder ha Konya demişim ha, ha Karaman, ha Ermenek" der. Konya'yı Ankara gibi zanneder. Yalnız merkezinden ibaret bir il olduğunu zanneder. Bilmez ki Konya kadar bir Konya'da ilçeleri var. En uzak ilçeleri arası 400km. Ve Karaman Konya'ya bağlı değil. 

"Ermenek ile Konya arası otobüsle gidersen 5 saat, Konya'dan  Ermeneğe vardığın yol kadar Ankara'dan  gitsen 3 il geçersin; Kırıkkaleyi geçer, Kırşehiri geçer, Nevşehire varırsın" dersin. 

"Kültürü farklı, iklimi farklı, soyu farklı, inanışı farklı" dersin. Anlatamazsın. Bunu bir KahramanMaraş ile Elbistan, Kars ile Ardahan çekişmesi sanırlar. 

"Konya düz, Ermenek Türkiye'nin Toros Sıradağlarında, Taşeli Platosunda, Akdenizde" dersin 

Anlatamazsın.

***            ****              ********

     Bugün yaşlı bir hanımı otobüse çıkarken çıkmasına ve yerleşmesine yardım ettim.
"Nerelisin oğlum sen" dedi.

"Ermenekliyim" dedim.

 "Dünden evvelisi de Ermeneklimiydin, daha evvel öyle bir yer olduğunu biliyormuydun?" dedi.


Şok oldum. Meğerimse Halkevleri -Bugün, Ermeneklilermiş-, gösteri yapıyorlarmış.
    Memleketimin 20km yolunu 70 yıldır yapamayanlar var ya. Atatürk'ün vasiyeti niteliğinde yolunu yapamayanlar. Onlar bugün Ermenekli olmuş. 1990'lara kadar bir çivi çakılmayan Ermenek, o zamanlara kadar onların belediyesiydi. Ama dünden evvel böyle bir yeri biliyorlar mıydı bilinmez.

    Ama çoğu insan bilmiyordu ve dün öğrendi. Vergi kaçırma sıralamasında sonlarda, vergi ödeme sıralamasında Türkiye ortalamasından dahi kat kat iyi olan, elektirik kaçırıp sonra elektirik kurumu basmayan, kişi başı ihracatta çoğu Doğu İllerini katlayan ama yatırımda Hakkari'nin 1/9 u olamamış,şehitler diyarı, kahramanlar diyarı, çalışkan vefalı insanların diyarı  memleketimi bilmiyorlardı. Konya desem değil, Karaman desem değil, Antalya desem değil, Mersin desem değil memleketimi bilmiyorlardı.

    Dün öğrendiler.
Artık "Nerelisin" diye sorduklarında anlatmak için ecel teri dökmüyoruz.
Bizim yerimize başkaları döküyor ecel terini

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Şehir içindeki Nekropol, Kral Mezarları; odunluk, depo, otopark, ekmeklik olarak kullanılıyor
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
G20 Erdoğan, Putin ve Obama Caps
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA